התוכנית הסינגולרית בבית הספר "תפוז"


לפעמים שינויים גדולים ומתמשכים מתחילים ברגע אחד. הרגע הזה הגיע לפני כשנה וחצי כאשר ראש המועצה טל גורקי, פגש את ארז לבנה בכנס של יזמות ותכניות חינוך חדשניות. שם הוא שמע את הרציונל מאחורי ה"תכנית הסינגולרית" והציע אותה למנהלת בית הספר לילך חגי, אשר בחנה את התכנית יחד עם צוות הניהול והנהגת ההורים והוחלט על הוצאת התכנית המהפכנית לפועל בשנת הלימודים הנוכחית.
ארז ליבנה, מדען וביולוג, הגה ופיתח את התכנית, לאחר השתתפותו בתכנית לימודים יוקרתית בשם "אוניברסיטת הסינגולריות" שפועלת בבסיס נאס"א בקליפורניה. התכנית מעודדת את משתתפיה להמציא טכנולוגיות ולפתח חברות שיהפכו את העולם לטוב יותר. כאשר חזר לארץ החליט להקים תכנית באותה רוח שתתאים למערכת החינוך אשר מטרתה להקנות ידע ומיומנות הנדרשים למאה ה-21 ולאפשר לתלמידים כבר בגילם הצעיר להתנסות בהקמת חברת הסטארט-אפ הראשונה שלהם. התכנית של ליבנה פועלת עתה בבתי ספר יסודיים ותיכונים ברחבי הארץ וזכתה אשתקד בפרס חינוך ארצי מידי שר החינוך.
השבוע החלה "התכנית הסינגולרית" לפעול בקרב תלמידי כיתות ה' בבית הספר "תפוז" בפרדסיה. מדובר בתוכנית מהפכנית ומתקדמת, אשר מעניקה לתלמידים ידע מעשי בתחומי חיים שונים ומרתקים.
לילך מספרת כי התוכנית בנויה משלושה שבועות אינטנסיביים: בשבוע הראשון- הילדים ישמעו הרצאות בתכנים שונים מאנשי תוכן ומומחים בתחומים רבים מתקדמים ומגוונים כשהמיקוד הינו חשיפה לאתגרים של אנשי מקצוע בכירים איש איש בתחומו.
בין הנושאים: הטיסה לירח, רפואה, הקלטת חלומות וקריאת מחשבות על ידי מדען המביא מתקן לקריאת גלי מוח, חתירה למצוינות, סטטיסטיקה בספורט, הנדסת אנוש, טכנולוגיית כריית מנהרות, טכנולוגיות מחשוב ענן, צילום העדה החרדית ועוד.
ראש המועצה טל גורקי הינו שותף פעיל בתכנית ומגיע להרצות בפני התלמידים על האתגרים הכרוכים בתפקידו ובניהול יישוב מתפתח.
במהלך השבוע השני ייצאו התלמידים לסיורים בחברות וגופים מהגדולים והמפותחים במשק הישראלי על מנת לחוות ולפגוש אנשי מקצוע באתר העבודה שלהם ולהכיר מודלים שונים לחיקוי. הסיורים יתקיימו במשרדי מייקרוסופסט, אליום מדיקל, אצטדיון סמי עופר, בתי הזיקוק בחיפה, עמותת החצר הנשית, גינה אקולוגית ועוד.
השבוע השלישי הוא שבוע יזמות בו יתכנסו  התלמידים לקהילות למידה קטנות וישמעו הרצאות בנושאים של:  פיתוח עסקים, עיצוב מוצר, לוגו, העולם היישומי והעסקי. מתוך כל העושר אותו יחוו התלמידים בתוכנית הם יישמו פרויקט בו יקימו מיזם היכול לפתור בעיות סובבות עולם בשני מישורים לבחירה: המצאה מסחרית היכולה לסייע בקשיים בתחום אותו בחרו או פיתוח יזמות חברתית למען עולם טוב יותר.
ראש המועצה טל גורקי אמר כי " מערכת חינוך איכותית צריכה להתקדם ולהתפתח בהתאם לשינויים הדיגיטליים והטכנולוגיים בעולם. אנו בפרדסיה מודעים לכך ומיישמים זאת במערכת החינוך, כך שמלבד החינוך לערכים ולמצוינות אנו משלבים גם תכניות חינוכיות שיכינו את הילדים שלנו להווה  הטכנולוגי-דיגיטלי המרתק בו אנו חיים, תכנית בית הספר הסינגולרי היא דוגמה לכך ".
ארז מוסיף כי "זה לא מקרי שאין בתוכנית נושא מארגן. זו אינה תכנית העשרה בתחום מסוים. בחרנו את הכאוס הרב-תחומי הזה בכוונה תחילה- כמו "מזנון רחב של רעיונות", אנחנו מבקשים לחשוף את התלמידים לעולם רב תחומי גדוש ככל האפשר, וכך גדל הסיכוי שנגיע ליותר תלמידים, שכל אחד מהם יתחבר לתחום מסוים ויבחר להעמיק בו בהמשך. "
"בעולם המשתנה בקצב מואץ, על מערכת החינוך להתקדם בקצב על מנת להיות רלוונטית ולהכין את הלומדים לחיים שמעבר לחוק לימודיהם, וזו מהות התוכנית הסינגולרית" אומר ליבנה.
מנהלת בית הספר, לילך חגי מבקשת לחדד את ההשקעה הרבה של הצוות החינוכי: גלית לנדסמן, יוחאי רוזמן, סיליה שי, וציפי דוידזון בהכנת התכנית ואת המעורבות הגדולה של ההורים בגיוס מרצים ומנטורים ובהכנת הסיורים. שיתוף פעולה בין צוות בית הספר וההורים יצר תכנית העשרה ייחודית זו להעצמת התלמידים והכנתם לצורכי המאה ה-21 על ידי חיבור לעולם שמחוץ לכותלי בית הספר וקידום חשיבה יזמית.
 
IMG-20181223-WA0042
 
 
IMG-20181223-WA0059