חדש: מתקן מחזור פסולת אלקטרונית וסוללות ברחוב התהילה


 

כחלק ממערכת המחזור הענפה שלנו ביישוב, חתמה המועצה המקומית פרדסיה על הסכם עם חברת "אקומיוניטי", שהציבה מתקן למחזור פסולת אלקטרונית וסוללות במרכז המחזור שברחוב התהילה.


מתוך מפגעים רבים המשפיעים על כדור הארץ שלנו ועל הסביבה שבה אנחנו חיים, פסולת אלקטרונית היא מסוכנת ביותר. רעילות הפסולת האלקטרונית היא הגבוהה מבין כל סוגי הפסולת ואחראית על כ-70 אחוז מסך אפקט הרעילות. החומרים המצויים בפסולת זאת עלולים לחלחל למי התהום, לזהם אותם וכך לפגוע בכדור הארץ כולו. כאשר סוללה או מכשיר אלקטרוני עם כל המתכות שבו נטמנים באדמה, נוצר זיהום חמור ובכמויות גדולות הפגיעה עלולה להיות חמורה וקטלנית.

מחזור הפסולת האלקטרונית מאפשר צמצום היקף הפסולת אשר מועברת להטמנה ושמירה על איכות הקרקע ומי התהום. בין החומרים שנמצאים בתוך הפסולת האלקטרונית ניתן למצוא חומרים כמו: פלדה, נחושת, אלומיניום, ברזל, כספית ועוד.

 

אילו מוצרים ניתן למחזר במרכז המחזור שברחוב התהילה?


* סוללות.

* מכשירים קטנים במשקי בית (טוסטרים, מגהצים).
* מכשירי תקשורת (מחשבים, טלפונים סלולריים).
* מכשירי צריכה (טלוויזיות, רדיו, מערכות סטריאו).
* מכשירי תאורה (נורות, פלורסנטים).
* מכשירים אלקטרוניים (מקדחות, מטחנות).
* צעצועים, פנאי וספורט (משחקי וידאו, ציוד צלילה).
* מוצרים רפואיים (קרדיולוגיה, מעבדה).
* מכשירי בקרה ושליטה (גלאי עשן, תרמוסטטים).


למה חשוב למחזר סוללות?

 

כל סוללה מכילה חומרים מסוכנים, רבות מהסוללות מכילות מתכות כבדות עם חומרים רעילים הגורמים לזיהום אקולוגי חמור. הערכות הן שכל משפחה בישראל צורכת כקילו וחצי של סוללות בכל שנה. בתום השימוש בהן הן מושלכות, בדרך כלל, לפח האשפה שם הן מתערבבות עם הפסולת הביתית הרגילה ומגיעות לאתרי הפסולת. פסולת ביתית רגילה מכילה חומרים אורגנים וכתוצאה מכך עשירה בחומציות. ההשפעה של החומציות הזאת על הסוללות המצויות באשפה ביתית, גורמת לכך שנוצר תהליך כימי הפועל לפירוק המעטפת החיצונית של הסוללה. כתוצאה מכך משתחררים ממנה חומרים מסוכנים המצויים בה.

מעבר לחשיבות הסביבתית, חלק נכבד מהפסולת ב"אקומיוניטי" ממוחזר ע"י אנשים בעלי צרכים מיוחדים באתרי טיפול שונים. אותם אנשים זוכים להתפרנס ולצאת לעבודה כך שהרווח שלנו הוא כפול: אנו גם שומרים על הסביבה וגם תורמים לקהילה.

ממחזרים